SPOTKANIE Z PODOLOGIEM

Wielu z nas zastanawiało się kto to jest podolog i czym się zajmuje. Jedni wyjaśnień szukali w internecie, inni czekali na spotkanie.

Na spotkanie w dniu 30. stycznia 2020r przybyły dwie panie – Anna Tomczyk i Katarzyna Kujawska.
O tym, kto to jest podolog i zagadnieniach związanych z jego pracą mówiła pani Anna Tomczyk. Natomiast pani Katarzyna Kujawska wspierała ją wizualizując na ekranie niektóre z omawianych zagadnień.
Dowiedzieliśmy się, że podolog to specjalista zajmujący się pielęgnacją stóp. Nie leczeniem, jak zaznaczyła Anna Tomczyk, nie jest to bowiem lekarz. Jednakże jego praca wymaga znajomości niektórych zagadnień z dziedziny medycyny.

Często, bowiem bywa pośrednikiem, łącznikiem pomiędzy pacjentem a lekarzami takich specjalności, jak interniści, flebolodzy (chirurdzy naczyniowi), chirurdzy, diabetolodzy, mykolodzy czy fizjoterapeutami i masażystami.
W omawianiu pracy podologa, wystąpił także wątek osobisty.Pani Anna Tomczyk mówiła jak sama poszukiwała „swego miejsca w życiu” , co wpłynęło na to ,że została podologiem i jak przygotowywała się . W wyniku tego uzyskała odpowiednią wiedzę i powstał Gabinet PODOMEDICUM – najpierw w Uniejowie, następnie w Brzezinach a obecnie jest na etapie organizacji w Kole.
Anna Tomczyk omówiła niektóre zagadnienie z zakresu pielęgnacji stóp :
– pedicure specjalistyczny, – profesjonalne opracowanie płytki paznokcia, – terapia wrastających i wkręcających się paznokci,
– usuwanie modzeli ( znaczne pogrubienie i nagromadzenie tkanki rogowej naskórka w jednym miejscu) oraz odcisków,
– terapia paznokci zmienionych chorobowo, – rekonstrukcja płytki paznokciowej, pielęgnacja pękających pięt i profilaktyka stopy cukrzycowej.
Zabiegi w zakresie podologii wymagają odpowiednio przygotowanego (dyplomowanego) podologa i sprzętu oraz zachowania sterylności.
Wizualizacja niektórych referowanych zagadnień pozwoliła zobaczyć jakie zmiany powstają w wyniku procesów chorobowych żył i tętnic, stany przed i poudarowe, choroby – cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów (rzs) oraz stany zapalne skóry.
Związane z tym zagadnienia to HIRUDOTERAPIA czy LARWOTERAPIA.
Hirudoterapia , to leczenie pijawkami. Poprawia ono funkcjonowanie żył i tętnic, likwiduje bądź łagodzi niektóre stany i objawy (likwidacja lub łagodzenie bólu, stanów zapalnych,zakażeń, bakterii).
Larwoterapia natomiast to terapia na trudno gojące się rany. Usuwanie martwych tkanek i przyspieszenie ziarninowania – regeneracji ubytków.
Zabiegi tego rodzaju wymagają także fachowości (potwierdzonej odpowiednim dyplomem) ,pijawek z certyfikowanych hodowli (są one używane tylko raz). „Materiał” wykorzystywany w hirudoterapii czy larwoterapii wymaga pełnej jałowości.
Na zakończenie pani Anna Tomczyk wspomniała o zabiegach odmładzania skóry twarzy, szyi i dłoni oraz o masażu.
Niektóre zabiegi mogą być wykonywane w domu pacjenta.
Oczywiście temat spotkał się z zainteresowaniem seniorów uczestniczących w spotkaniu i wywołał szereg pytań.

Zdjęcia: Stanisław Jasiński

Kwiecień 2020