KOLSCY POECI

Plan pracy klubu, pod datą 23.stycznia 2020r temat – Kolscy poeci cz.I.
Wiedząc, że „duchem sprawczym” tego wydarzenia jest Halina Grabowska oczekiwałem ciekawego spotkania..
Mgr Halina Grabowska jest osobą znaną w Kole. Nie jest, jak sama pisze i mówi, „rodowitą kolanką, ale wrosła w kolski pejzaż

i środowisko”. Kilka lat uczyła w kolskim liceum, ponad 25 lat była dyrektorem kolskiego domu kultury, animatorką kultury.
Spotykała się już z naszym klubem wprowadzając nas w życie i twórczość Stanisławy Fleszarowej Muskat.
Przybyłych gości i klubowiczów powitała Pani Prezes Irena Jabłońska. Nawiązała do znanych z kart historii „obiadów czwartkowych” w II poł. XVIII w., które w rzeczywistości były biesiadami literacko- naukowymi. Te wydarzenia historyczne zainspirowały ją by spotkania naszego stowarzyszenia także odbywały się w czwartki. W tym dniu przecież ,od 2013r, spotykamy się ze sztuką, literaturą, poezją, historią i wybranymi zagadnieniami z innych dziedzin nauki.
Za „biesiadnym stołem” przybranym ładnym obrusem i gałązkami świerku ze srebrnymi szyszkami oraz rzucającymi się w oczy, na tym tle, pomarańczami (symboliczne nawiązanie do opowiadania i publikacji ), zasiedli :
– Pani Halina Grabowska – autorka scenariusza i prowadząca spotkanie; oraz zaproszeni przez nią
– Pani Katarzyna Wilk – autorka wierszy i opowiadań;
– Pani Agata Dziedziczak – znana nam ,którą podziwialiśmy za wspaniałe kreacje aktorskie w spektaklach Pana Dariusza Matysiaka.Za siedzącymi, na ekranie zmieniające się obrazy dawnego Koła.
Spotkanie, jak powiedziała Halina Grabowska, jest „rodzajem mówionej i słuchanej ” antologii poezji kolskich poetów o Kole
(i nie tylko). Ma odkryć przed nami ich świat myśli i uczuć. iluzji..
Ten „mówiony tomik” rozpoczęła od przedstawienia współczesnego poety Stanisława Galemby.
Urodzony w 1949r.Tak o sobie pisał – „Z Ziemią Kolską związany jestem od urodzenia. Z samym Kołem… dopiero 30 lat później…”. Spotkanie rozpoczął wiersz Stanisława Galemby p.t. „Jej macierzyństwo”. Wiersz dedykowany jest znanej, kolskiej pisarce Stanisławie z Krzyckich Fleszarowej Muskat.
Halina Grabowska poprosiła Panią Agatę Dziedziczak o przeczytanie wiersza „Jej macierzyństwo „. Słuchamy….Jej interpretacja i operowanie głosem spotęgowały już wytworzony nastrój…. Cisza….Spojrzałem na twarze siedzących obok – zaduma, wczucie się w płynące słowa….
Następny wiersz Stanisława Galemby – „Warto”. Znów piękna interpretacja Agaty Dziedziczak a tło muzyczne na gitarze Pan Jacek Dziedziczak, także zaproszony dla podniesienia artyzmu wydarzenia.
Kolejna kolska poetka….Obecna na spotkaniu Pani Katarzyna Wilk. Z zawodu ekonomistka, emerytowana bankowiec. Halina Grabowska przypomniała jej biogram i opowiadanie „Pomarańcza” zamieszczone w tomiku ” Pomarańcza” czyli liryczne impresje, które były wyrazem szacunku kolskich twórców dla autorki powieści „Powrót do miejsc nieobecnych”. Wspomniała także, wydany w 2012r przez Katarzynę Wilk tomik opowiadań „Podróż w zaświaty” i wierszy „Przebudzenie”.
O swojej twórczości, odczuciach, wspomnieniach i wydarzeniach inspirujących mówiła autorka. Jej wiersze także czytała Pani Agata Dziedziczak . Kilka wybranych czytała osobiście autorka.
Poznaliśmy wiersze : „Konie”, „Mój ogród”, „Moja Bajka”, „Moje wiersze”‚ , „Granatowa wstążka”, „Biało-czerwoni” oraz piękną
„Pieśń o miłości „.
Młodsze pokolenie reprezentuje – Pani Anna Jabłońska , obecnie Wilska. Urodzona w Kole w 1974r. W 1998r uzyskała magisterium w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy.Obecnie jest dyrektorką biblioteki publicznej. Prywatnie córka Pani Prezes naszego stowarzyszenia.
Poznaliśmy młodzieńczą twórczość – wiersze autorki : „Tęsknota”, „Kiedy odchodzisz”, „Moje usta”, „Zachód.
Piękna, pełna uczucia interpretacja tych wierszy o miłości, przez Panią Agatę Dziedziczak.
I jeszcze jeden poeta młodego pokolenia – Marcin Ryszard Pusty. Urodzony w 1981r, obecnie mieszka w Poznaniu.Prawnik.
Poznaliśmy jego wiersz „Cisza” Za wiersz ten, wówczas 16- letni uczeń liceum został nagrodzony nagrodą specjalną dyr. MDK w Kole w konkursie „Koło – moje miasto” (z okazji 635-lecia m.Koła).
Pani mgr Halina Grabowska spotkanie poświęciła wybranym poetom współcześnie żyjącym i tworzącym,. Wspomniała,że inny rozdział, to okres międzywojnia i później tworzących po roku 1945. Wymieniła nazwiska niektórych twórców z tych okresów.
Bardzo dobry scenariusz autorstwa Haliny Grabowskiej, prowadzenie przez nią spotkania, artyzm w prezentowaniu wierszy przez Agatę Dziedziczak i tło muzyczne w wykonaniu Jacka Dziedziczaka przy prezentowaniu niektórych wierszy
– wszystko to sprawiło ,że była to prawdziwa „biesiada poetycka” i uczta duchowa dla licznie uczestniczących w spotkaniu członków stowarzyszenia.
Kończący spotkanie wiersz „Cisza” …..Cisza, zaduma, chłonięcie słów, nastroju ,atmosfery.
Czekamy na II część spotkania w maju….

Zdjęcia: Adam Wilk