CHOLESTEROL

Jako seniorzy niejednokrotnie słyszeliśmy to słowo. U jednych budziło ono obawy, u innych przesadną troskę i dbałość o jego poziom…
W każdym prawie przypadku, a szczególnie przy podwyższonym poziomie cholesterolu, kojarzyło się z czymś co szkodzi zdrowiu lub jest czymś zbędnym.
Czy tak jest ? Co to jest cholesterol ?

Na spotkanie w dniu 20. lutego 2020r przybyła Pani Dorota Zajączkowska . Dowiedzieliśmy się , że jest ambasadorką Fundacji „Żyję Świadomie”. Żyję Świadomie – to kampania społeczna, propagująca świadomość i działania dla zdrowia.
Wykładowczyni poprzez pytania skierowane do członków naszego klubu sondowała jaka jest nasza wiedza o cholesterolu. Wypowiedzi dowiodły, że nie odbiega ona od potocznie znanych określeń i norm. Potocznie uznaje się, że to cholesterol jest przyczyną miażdżycy ,prowadzącej do zawałów i udarów.
Czy tak jest ? Pani Dorota Zajączkowska podjęła wykład, który niektórym z nas mógł się wydawać wręcz rewolucyjny w stosunku do często słyszanej teorii.

Cholesterol nie jest żadną podstępną trucizną. To związek, o miękkiej konsystencji, zaliczany do lipidów.Pełni w organizmie wiele ważnych funkcji i jest wręcz niezbędny do życia. Buduje błony komórkowe, współdziała przy produkcji hormonów, umożliwia syntezę wit.D`. Jest składnikiem żółci, która umożliwia trawienie. Regeneruje stany zapalne ,działa antyoksydacyjnie. Uzyskiwany jest endogennie (produkcja własna wątroby) i egzogennie (z pokarmu).
Proporcjonalnie ok.95 % to produkcja własna organizmu ,a tylko ok. 5 % uzyskujemy z pokarmu.
Stosowanie diety (ograniczenie tłuszczów) powoduje mimo to wzrost produkcji cholesterolu w organizmie,jeśli jest taka potrzeba .
Często słyszymy ,że jest cholesterol dobry i zły.Pamiętać należy, że jest jeden cholesterol. Nie są to jego odmiany lecz cząstki zbudowane z białek i tłuszczu.
Wysoki poziom cholesterolu kojarzony jest często z procesem miażdżycy. Poziom cholesterolu jest jednakże skutkiem a nie przyczyną. Przyczyny należy szukać.
W procesach miażdżycowych , na skutek braków odpowiednich składników oraz działania czynników prozapalnych dochodzi do uszkodzenia nabłonka tętnic. Te ubytki wypełnia cholesterol, pełni rolę wypełnienia. Jest, jak wyraziła to Pani Dorota Zajączkowska , takim „plastrem” na ranę.Miażdżyca to przewlekły stan zapalny. Proces miażdżycy wiąże się z podwyższonym poziomem homocysteiny. Wskazane stosowanie wit.B6, B12, i kwasu foliowego.
Kiedy mówimy o podwyższonym cholesterolu ? Te normy się zmieniały i jak wspomniano na wykładzie , wpływ na to miały także firmy farmaceutyczne. Obecnie przyjmuje się normy cholesterol całkowity < 200, LDL < 100, HDL > 40, trójglicerydy < 150., j
Przy podwyższonym cholesterolu stosujemy często leki obniżające go. Są to leki z grupy statyn. Pamiętać należy,że statyny nie są obojętne dla organizmu.Występują działania niepożądane, jak uszkodzenia mięśni, nerwów, zaburzenia pamięci i zdolności psychomotorycznych.
Lepiej stosować naturalne sposoby obniżenia cholesterolu – świadomy ,zdrowy styl życia.To dotyczy posiłków,ograniczenia cukru i używek,zrzucenia nadwagi , spożywanie probiotyków w fermentowanych produktach, zioła oraz wymienione już witaminy z grupy B, kwas foliowy i wit.C.Niezwykle ważne jest ograniczanie stresu. Zawsze jednakże pamiętać należy o konsultacji lekarskiej.

Członkowie naszego klubu uzbrojeni w wiedzę o cholesterolu, korzystając że 20.lutego to tzw .Tłusty Czwartek – zjedli po tradycyjnym pączku i wypili kawę ( czarną dla zdrowia). Było to możliwe dzięki Zarządowi Stowarzyszenia i Koleżankom,które zadbały o organizację spotkania przy pączku.

Autor: Zdzisław Felis

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031